Debora Strakatý samet


Chovatelská stanice Strakatý kámoš

Rodiče a sourozenci

Matka: Barbucha Tyrkys

Otec: Efram z Kraje krkavce

Sourozenci

Delfík

Dynamit

Dela

Diana

Dorina

Debora Strakatý samet

Debi které bude naše

Které bude naše?

Náš český strakatý pes vlastně psice Debinka oficiálně Debora Strakatý samet, se narodila 1.5.2009 v chovatelské stanici Strakatý samet jako potomek matky Barbuchy Tyrkys a otce Eframa z Kraje krkavce.

Z chovatelské stanice jsme si ji po několika návštěvách koncem června odvezli k nám domů a od této chvíle si s ní užíváme radosti i starosti psího života. Jak ji poznáváme, zdá se mi, že charakteristika plemene byla psána podle naší potvůrky.

Debi které bude naše

První papáníčko
(Foto Strakatý samet)

Je středně velká s krátkou strakatou černo-hnědo-bílou srstí, která nepotřebuje žádnou speciální údržbu. Občasná neplnochrupost se u Debiny naštěstí neprojevila stejně jako epilepsie následek výzkumů (původně Horákův laboratorní pes), pokud to není to občasné kousání do našich končetin s cílem vyprovokovat nějaké to hraní nebo ještě lépe praní. V pořádku je dysplazie kyčelních kloubů i luxace patel, které jsou podmínkou zařazení fenky do chovu. Panelák snáší bezproblémově, pokud je dostatečně venčená, pobyt v domku se zahradou miluje. Co se týká stravy, tak před granulemi upřednostňuje masíčko s přílohou (taky se vám zdá že chybí už jen talíř a příbor?), ale klidně žere zeleninku, ovoce (mrkev, mandarinka, pomeranč, cibule, okurka atd.) a doplňuje to travičkou, kořínky a vším co venku najde.

Debora Český strakatý pes

Roztomilé štěňátko v akci

Jako správný Český strakatý pes miluje společnost lidí. Nemá problémy s dětmi, i když k malým dětem vzhledem k velké dovádivosti asi nebude úplně vhodná. Podobně společenská je vůči všem čoklíkům a čoklům, se kterými se dobře snáší. Seznamování a hlavně provokování ostatních psů považuje za hlavní náplň současného psího života. Ve vyžadování náklonnosti je pro ostatní psy až otravná. Na nás jako rodinu se zdá být vázána, ale když si začne hrát s nějakým psím kamarádem, tak jsme ji někdy volní. Umí si štěknout, ale zpravidla jen když se jí něco nezdá (nejnověji v zimě na nově postavené sněhulkáky) a sporadicky i doma, když má pocit, že je hlídací. Debina je sportovně založená. Zklidnění temperamentu, která nám bylo slíbeno po prvním hárání, se dostavilo až po prvních štěňatech v pátém roce života, i přesto stále temperamentem a vitalitou připomíná spíše štěně, takže stále nemá problém utahat postupně i několik psů. Ráda se nadchne pro každou činnost a její jedno jestli to je výcvik nebo lumpárna. V péči o štěňata byla první měsíc příkladnou matkou a naší pomoc téměř nepotřebovala. Ve druhém měsíci (po té co jsme začali štěňata přikrmovat) nám část péče ráda přenechávala. Cestování autem (jinak zatím necestovala) snáší bez problémů.

Debora strakatý samet český strakatý pes

Poslední aktualizace


28.9.2018